Výskyt alergií podobne ako obezita nadobúda epidemiologické rozmery

Pri alergii môžu pomôcť aj prepeličie vajíčka,

na druhej strane už starovekí Číňania účinky prepeličích vajíčok poznali.

Výskyt alergií podobne ako obezita nadobúda epidemiologické rozmery. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí v súčasnosti alergiou každý piaty obyvateľ priemyselne rozvinutých krajín, iné zdroje uvádzajú, že alergikov je dokonca až tretina. Za týmto prudkým nárastom stojí viacero faktorov, k významným patrí čoraz znečistenejšie životné prostredie alebo napríklad aj príliš časté užívanie antibiotík. A naša imunita dostáva zabrať napríklad aj vďaka prehnanej hygiene a používaniu rôznych agresívnych čistiacich prostriedkov v domácnosti. Deti tak odmala vyrastajú v takmer sterilnom prostredí a ich postupne dozrievajúci imunitný systém prichádza do kontaktu s oveľa menším množstvom prirodzených podnetov, ktoré ho prirodzene „trénujú“. Neskôr tak na inak neškodný podnet môže zareagovať chybne a prehnane alergickou reakciou.
Alergény sú rôzne.
Alergická reakcia je vlastne neprimeranou odpoveďou imunitného systému na alergény látky, ktoré sú inak bežné, a tým, čo alergiou netrpia, žiadne ťažkosti nespôsobujú. Alergény môžu byť rôzne a alergickú reakciu sprostredkúvajú tzv. IgE protilátky. „Podľa toho, voči čomu si jedinec takúto protilátku vytvoril, reaguje na určité špecifické podnety: na alergény roztočov v bytovom prachu, na srsť zvierat, na peľ alebo spóry plesní v ovzduší, na konkrétne zložky potravy a podobne,“ uvádza v publikácii Histamínová intolerancia známa a neznáma doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD. Tvorbu špecifických IgE protilátok môže lekár zistiť pomocou kožných testov a vyšetrením hladiny týchto látok v krvi.
Alergia a intolerancia
Ak sa potvrdí prítomnosť IgE protilátok v krvi, hovoríme o alergii. Ak testy ich prítomnosť nepreukážu, problém treba hľadať inde. Kameňom úrazu môže byť napríklad potravinová intolerancia precitlivenosť. Pri intolerancii sa vyšetrujú špecifické IgG protilátky. Princíp reakcie pri intolerancii sa odlišuje od alergickej. Nejde o reakciu imunitného systému, ale spôsobuje ju napríklad nedostatočná tvorba alebo fungovanie určitého konkrétneho enzýmu. Po príčinách intolerancie sa podľa odborníkov pátra ťažšie ako po skutočnej alergii, príčina môže neraz ostať aj roky nepoznaná.
Problematický histamín
Vráťme sa však k alergii, asi k najčastejším alergickým ochoreniam patrí alergická nádcha. Nie je jednoduché odlíšiť ju od obyčajnej infekčnej nádchy. Podľa niektorých alergológov to často možno zistiť len na základe toho, že na alergickú nádchu zaberajú antihistaminiká. Pri alergickej reakcii sa totiž zo špecializovaných buniek mastocytov uvoľňuje histamín a dôsledkom jeho pôsobenia je vznik prejavov ako opuch slizníc, tvorba sekrétu, začervenanie, svrbenie. Histamín si naše telo prirodzene vytvára a ukladá v spomínaných mastocytoch v podobe granúl, histamínovou „špajzou“ však môžu byť aj niektoré iné bunky napríklad nervové, črevné či krvné doštičky.
Antihistaminiká aj imunoterapia.
V liečbe alergie je dôležité nielen užívanie liekov, ale aj vyhýbanie sa alergénom. Vo farmakoterapii sa často využívajú antihistaminiká, pomocou ktorých možno účinne kontrolovať prejavy alergie. Antihistaminiká totiž zamedzujú bezprostrednému vzniku ťažkostí, ktoré vyvoláva histamín vyplavený pri alergickej reakcii, a tak pacientovi uľavia od nepríjemných prejavov, ako je nádcha, svrbenie, kýchanie, opuchy slizníc. Alergia je trvalý zápal, ktorý treba mať neustále pod kontrolou, a to aj vtedy, ak sú prejavy liečbou potlačené, dôležité je preto dodržiavať odporúčania lekára. Jedinou liečbou, ktorá lieči samotnú príčinu alergie, je alergénová imunoterapia. Ide o liečbu alergénom, ktorý alergiu vyvoláva, musí ju však indikovať lekár. Vďaka nej sa pacient môže z alergie aj úplne vyliečiť, takže už nebude musieť užívať žiadne lieky. Využíva sa pri liečbe alergie na pele, roztoče, srsť zvierat či plesne.
Prepeličie vajíčka.
Úľavu môže alergikom priniesť aj prípravok s obsahom prášku z prepeličích vajíčok. Potvrdenie účinku určitých enzýmov (ovomukoidy a ovoinhibítory) obsiahnutých v týchto vajíčkach modernou vedou je prevratné, hoci na druhej strane už starovekí Číňania účinky prepeličích vajíčok poznali zo skúsenosti a využívali ich v liečbe astmy či sennej nádchy. Moderná veda už vie potvrdili to dvojito zaslepené klinické štúdie s použitím placeba že enzýmy ovomukoidy a ovoinhibítory obsiahnuté vo vajíčkach prepelíc účinkujú tak, že dokonca priamo zabránia tomu, aby sa histamín z mastocytov vôbec vyplavil. Prášok účinkuje v priebehu 15 minút a navyše bez vedľajších účinkov, ako je ospalosť a znížená pozornosť. Pomáha pri alergiách na peľ, trávu, perie, roztoče, alergény z mačiek a psov.
Diétne a výživné.
Vajíčka prepelíc považujeme skôr za luxusnú lahôdku a vo všeobecnosti o nich asi veľa nevieme. Zaujímavosťou je, že sú mimoriadne diétne a zároveň nutrične veľmi bohaté. Sú päťkrát menšie ako slepačie, vážia asi 20 gramov. Sto gramov prepeličieho vajíčka má 153 kalórií, obsahuje 13 g bielkovín, 0,5 g sacharidov, 0,8 mg cholesterolu, časť vitamínov B komplexu, cholín, ďalšie vitamíny, omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny, selén, fosfor, zinok. Navyše obsahujú enzýmy ovomukoidy a ovoinhibítory, ktoré dokážu utlmovať činnosť trypsínu látky, ktorá spúšťa zložitú kaskádu procesov a aj uvoľňovanie histamínu z mastocytov, ktorý zodpovedá za vznik nepríjemných symptómov ako svrbenie, opuch slizníc, kýchanie či tvorba sekrétu.

(28.09.2015; Týždeň na Pohroní; č. 38, Poľnohospodári, záhradkári a vinári , s. 11; MIRIAMA VOJTEKOVÁ)

Kontakt