OCOT naturálny liehový kvasný 10 %, 500ml

2.00

Skvelý do šalátov a jedál tradičnej kuchyne  a naviac ako pomocník pri čistení

  • Ocot výborne zbavuje vodného kameňa. Možno ho použiť napríklad v kúpeľni na vaňu, kachličky, batérie atď. Sprchovú hlavicu možno ponoriť do octu a nechať pôsobiť (15 minút, resp. podľa stupňa znečistenia).
  • Naturály liehový ocot je číry a bezfarebný.
  • Ocot zaberá aj na škvrny od potu či krvi. Stačí ho naniesť pred praním na škvrnu, nechať chvíľu pôsobiť a vyprať ako inokedy.
  • Práčku možno raz – dvakrát za rok prečistiť a pomocou octu ju zbaviť vodného kameňa aj neželaných pachov. Stačí ho naliať liter a spustiť pranie na 90 stupňov naprázdno.
  • Ocot má tiež odmasťujúce vlastnosti – odmastí radiátory alebo hocičo iné.
  • V kuchyni je výborný na odstránenie vodného kameňa z rýchlovarnej kanvice. Nalejte do nej asi pol litra bieleho octu a nechajte pôsobiť (pokojne aj celú noc). Vodný kameň by mal povoliť. Ocot môžete aj zmiešať s vodou a nechať pár razy prevariť.
  • Hrdze sa môžete zbaviť octovým kúpeľom, do ktorého vec na noc položíte. Ráno by mal byť kov bez hrdze.

Alergény: obsahuje siričitany do 100 mg/l.

Dátum doporučenej spotreby a šarža  sú uvedené na  obale.

Skladovať pri izbovej teplote na suchom a tmavom mieste pri teplote +2 °C  do +20° C.

Objem: 500 ml

Popis

Naturálny ocot liehový

sa vyrába vo dvoch fázach  pod starostlivou kontrolou, aby nedošlo ku kontaminácii. V prvej fáze kvasinky menia prírodný cukor z ovocia a zeleniny na alkohol a potom octové kvasné baktérie menia alkohol na kyselinu octovú. Svojou typickou ostrou vôňou môže byť ocot súčasťou nízkotučnej obdoby olejového šalátového zálevu a môže okoreniť nízkokalorickú diétu a diétu s nízkym obsahom sodíka. Tvorí ho prakticky len kyselina octová, ktorá dáva octu typickú kyslú vôňu a robí z neho konzervačný prostriedok, ktorý bráni množeniu škodlivých mikroorganizmov pri zaváraní, praní alebo čistení v domácnosti.

Pre priame použitie potrebné riediť s vodou v pomere 1:2, jeden diel octu + 2 diely vody.

Namiesto aviváže radšej ocot?

Aviváž má v našich domácnostiach často nezastupiteľné miesto. Veď ako inak by sme bielizni dodali sviežu krásnu vôňu a mäkkosť a predišli antistatickému náboju („elektrizovaniu“)?

No aviváž je v podstate len ďalším chemickým prostriedkom, ktorý zanecháva na bielizni stopy, respektíve aviváž v bielizni zostáva, a môže niektorým citlivejším osobám uškodiť. Alergie, ale i kvasinkové infekcie môžu byť často aj dôsledkom používania aviváže.

Ocot ako náhrada?
Jedna babská rada hovorí, že namiesto aviváže môžeme do práčky pridať obyčajný ocot. Táto alternatíva aviváže má hneď niekoľko výhod – ocot je lacný, ekologickejší, bielizeň zmäkčí a neutralizuje zvyšky pracieho prášku v bielizni.

Netreba sa báť octového zápachu na veciach, ten totiž veľmi rýchlo vyprchá a ak by ste chceli predsa len nejakú lepšiu vôňu, možno skúsiť pridať pár kvapiek kvalitného prírodného esenciálneho olejčeka. Použitie je jednoduché, trochu octu stačí naliať do priehradky určenej na aviváž a hotovo.

Pre koho sa hodí?
Ocot namiesto aviváže sa hodí napríklad na pranie spodnej bielizne, ak sa chceme vyhnúť nepríjemným ženským problémom. Pláchanie nohavičiek v octovej vode patrí k jednému z opatrení proti kvasinkám, pričom sa neraz odporúča preventívne nohavičky aj prežehliť. Týka sa to najmä žien, ktoré opakovane trápia kvasinkové infekcie.