Feteasca Regala (Pesecká leánka) 2014, BIO, ( suché, CHOP ) – András Mátyás

8.70

Zloženie vína:
100% Feteasca regala BIO
Akostné odrodové víno s chráneným označením pôvodu. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Strekovský rajón, obec Nová Vieska. Mušt pri spracovaní dosahoval cukornatosť 20,50 ° NM. Víno vyrobené tradičnou metódou bez použitia selektovaných kvasiniek, enzýmov a iných prídavných látok. Vinifikácia aj zrenie vína prebiehali v nerezových tankoch.
Rodinné vinárstvo Mátyás produkuje všetko hrozno pre svoje vína výlučne v Bio režime. Po niekoľko ročnom prechodnom režime mu bola v roku 2014 udelená oficiálna certifikácia.
Charakteristika vína:
Typická odrodová charakteristika vône, do popredia vystupujú arómy bielych kvetov a lipy. Následne po nich idú do popredia tóny kvitnúceho viniča a prezretého ovocia s dominanciou broskýň a marhúľ. Chuť je jemná a hladká, podmanivo ovocná. Dokresľuje ju jemná kyselinka podporená tónmi citrusov. V závere jazyk atakuje jemná horčinka na minerálnom pozadí.
Gastronómia:
Príjemný spoločník k ľahším predjedlám, k bielemu mäsu a rybám.

Hon: Borjúsok

Titrovateľné kyseliny: 7,10 g/l

Zvýškový cukor: 8,50 g/l

Alkohol: 11,50 %

Celková síra: 75 mg/l

Nie je na sklade

Popis

Vinárstvo Mátyás ( Autentista Slovakia )
Náš príbeh sa začína v roku 2003, odkedy postupne rozširujeme našu pivnicu.
Prvé flaškované vína opustili našu pivnicu v roku 2005. Výrobou vína sme sa zaoberali už oveľa dávnejšie. Ako každá rodina v Novej Vieske, pôvodne aj tá naša vlastnila iba menší vinohrad pre vlastnú potrebu. Tento malý vinohrad a k nemu aj stará pivnica boli našim dedičstvom, takisto, ako láska k vínu.
V roku 2006 sme sa pustili do rozširovania našich vinohradov. Prvým krokom bolo vysadenie 0,5 ha vinohradu v hone Szilvás völgy. Toto nasledovalo v rokoch 2008 a 2009 založenie vinohradu s rozložením 11,5 ha v hone János hegy.
V roku 2010 sme prešli na ekologické vinohradníctvo.

Odroda Pesecká leánka resp. Feteasca Regala je vyšlachtená krížením dvoch rumunských odrôd a to Dievčie hrozno (Feteasca alba) a Grasa de Cotnari.

Odroda je vhodná najmä do svahovitých terénov. Na Slovensku patrí medzi málo pestované odrody a plocha na ktorej sa pestuje sa dá počítať len na desiatky hektárov.

Víno odrody Pescká leánka dáva decentné voňavé vínka, plné a extraktívne s dlhou dochuťou. V chuti aj vôni prevažujú kvetinové a ovocné tóny.

Podávame k jemným druhom mäsa, hydine, teľacine a koreneným omáčkam, tvrdým syrom či grilovanej zelenine.