Popis
BIO olivový olej extra panenský je lisovaný za studena pri teplote do 50 °C. Najkvalitnejší je extra panenský olivový olej (Extra virgin, Extra vergine), ktorý má aciditu (voľnú kyslosť) maximálne 0,8 percenta.
Ako spoznáte kvalitu?
Kvalitný olivový olej spoznáte podľa miery jeho kyslosti (acidity). Táto vlastnosť označuje množstvo mastných kyselín v oleji. Nízka kyslosť značí, že olej pochádza z kvalitných plodov a bol spracovaný vhodným a šetrným spôsobom. Ak je acidita uvedená na obale nižšia ako 0,8%, držíte v rukách kvalitný olivový olej.
História BIO olivového oleja
História konzumácie olivového oleja je tak stará, ako sa objavujú poznatky o spracovaní plodov tohto vzácneho stromu. Spracovávanie olív na olivový olej siaha aspoň 5000 rokov dozadu. No až v modernej dobe sa podarilo preukázať skutočný vplyv na ľudské zdravie a neoceniteľnú rolu vo výžive.
BIO olivový olej je najunikátnejší z olejov a môžeme ho konzumovať v surovom stave bez akejkoľvek úpravy. Zachováva potrebné vitamíny, vzácne mastné kyseliny a ďalšie výživové látky.
Čo je to vlastne pravý olivový olej?
najlepší olivový olej sa získaval najjednoduchšie – priamo z olív ručným zberom, pričom olivy sa šetrne prenášajú, aby nedošlo k rozmliaždeniu a boli spracované takmer ihneď – predchádza sa tak fermentovaniu olív, teda jeho zničeniu – vznikla by nechutná zmes kyslej chuti s poškodenými chemickými atribútmi. Správna starostlivosť pred lisovaním zaručuje vysokú kvalitu – olivy sa umývajú, listy a stonky sú odstránené a až potom je dávka olív lisovaná. Všetok olej, ktorý sa získa bez použitia tepla, horúcej vody alebo rozpúšťadiel sa nazýva panenský olej.
Aký je potom extra panenský olivový olej?
extra panenský je prvý výlisok oleja, ktorý dosahuje najlepšiu chuť a hlavne, pochádza z tých najzrelších olív. Problém dnešnej doby je ziskuchtivosť producentov, a preto vytvárajú zmesi olejov z najkvalitnejších odrôd a podpriemerných odrôd. Dokonca sa nehanbia použiť prefiltrovaný čistený olej, len aby dosiahli požadované zloženie.
Prvá vlastnosť extra panenského oleja je pôvod – pravý olivový olej sa získava vždy len z prvého výlisku, pri ktorom sa testuje prítomnosť voľnej kyseliny olejovej. Meria sa chemické zloženie a olej sa priradí tiež podľa chute.
Najvhodnejší pre ľudí je extra panenský.
Kyslosť
Oleje delíme podľa kyslosti /prítomnosť degradovanej kyseliny olejovej, v percentách/:
- Extra panenský < 0,8 %
- Panenský < 2,0 %
- Obyčajný < 3,3 %
Kyslosť teda určuje stav „rozkladu“ olív pred získavaním oleja – je to vlastne stupeň oxidácie.
Nie nadarmo sa olivový olej nazýva tekuté zlato. Ako však rozoznáte kvalitný olivový olej od nekvalitného? Mnohí z nás si myslia, že pomenovanie „extra panenský“ automaticky znamená „kvalitný“. Nie vždy je to pravda!