Cesnak – pasta s morskou soľou 330ml, RAW

10.00

Silný na jemno nastrúhaný Tatranský cesnak v morskej soli.

RAW, tepelne nespracovaný produkt.

Vhodné ako náhrada čerstvého cesnaku a na prípravu cesnačky, polievok, pacovanie mäsa a podobne.

Ručne spracovaný domáci cesnak pestovaný od semiačka Biodynamickým spôsobom v Tatrách v nadmorskej výške 870 m n.m.

Zloženie : 80% cesnak, 20% nerafinovaná a nejodizovaná morská soľ.

Objem : 330 ml

naložené : 08/2021

Dátum doporučenej spotreby : 12/2022

Predaj z dvora – ručná výroba. Horský výrobok.

Registračné číslo 05-2021-PP

Popis

Cesnak si nemôžeme pomýliť s ničím iným – má takú prenikavú vôňu. Po konzumácii cesnaku človek páchne, lebo intenzívna zmes účinných látok cesnaku sa rýchlo dostáva do krvi a čiastočne sa vylučuje dychom cez pľúca i vyparovaním cez pokožku. V prírode platí, že všetko, čo má ostrú chuť a intenzívny pach, je zdravé a plné účinných látok.

Patrí do čeľade ľaliovitých rastlín a je príbuzný cibuli i póru. Pôvodne sa používal najmä ako liečivá rastlina a v ľudovom lekárstve je obľúbený doteraz. Pestuje sa bežne doma. Zimný cesnak sa sadí koncom septembra a zberá koncom júla, jarný dozrieva v auguste. V ostatných rokoch sa na pultoch zjavuje aj dovozový cesnak, ktorý pochádza prevažne z juhoeurópskych krajín, najmä z Talianska.

Obsah vitamínov v cesnaku

Cesnak má vysokú koncentráciu zlúčenín obsahujúcich síru. Tiosulfináty, ktoré obsahujú alicín, sú hlavnými aktívnymi zložkami cesnaku. Obsahuje tiež:

  • vysoké hladiny saponínov, fosforudraslíkasíry a zinku
  • má vysoký obsah vitamínov AB1B2 a C
  • mierne hladiny selénu
  • nízke hladiny vápnika, horčíka, sodíka, železa, mangánu a B-komplexu

Pri metabolizme alicínu vznikajú rozličné účinné látky proti mnohým chorobám. Alicín ničí baktérie a huby, kvasinky, parazity a vírusy. Alicín a zlúčeniny obsahujúce síru v cesnaku inhibujú produkciu DNA, RNA a proteínov v mikróboch, znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi. Ajoén a sulfidy, ktoré vznikajú z alicínu, sú veľmi účinné proti zrážaniu krvi, predlžujú dobu zrážania a podporujú prekrvenie organizmu. Cesnak sa používa ako prírodné liečivo pri hemoroidoch, reumatických ochoreniach, astme, lieči poruchy trávenia. Má protibakteriálne účinky, napomáha vykašliavaniu pri ochorení horných dýchacích ciest.

Zaujímavosť – tradičná medicína

Egyptský papyrus pochádzajúci z 15. storočia pred Kristom obsahuje popri iných lekárskych radách aj 22 cesnakových receptov na odstránenie bolestí hlavy, hrtana a proti telesnej únave.

Grécky lekár Hippokrates (46-375 pred Kristom) predpisoval cesnak proti zápche, hromadeniu vody v organizme i na nádory maternice.

Rímsky historiograf Plínius Starší (žil v 1. storočí po Kristovi) odporúčal cesnak až na 61 neduhov.

Cesnakom na imunitu

Cesnak stimuluje biele krvinky (lymfocyty, makrofágy, monocyty a neutrofily) zvyšovaním glutatiónu. Biele krvinky sú imunitné bunky, ktoré poskytujú ochranu proti infekciám, zatiaľ čo glutatión je antioxidant, ktorý chráni imunitné bunky pred voľnými radikálmi. Cesnak znižuje závažnosť nachladnutia a chrípky zvýšením počtu imunitných buniek a posilnením imunitného systému. Cesnak zvyšuje aktivitu imunitných buniek a zároveň znižuje zápalové proteíny (cytokíny).

Cesnak je známy tým, že stimuluje pôsobenie T-lymfocytov a makrofágov, podporuje hladiny interleukínu-1 a podporuje prirodzené zabíjanie buniek. Silná aktivita týchto kľúčových buniek podporuje zdravú funkciu imunitného systému a posilňuje obranyschopnosť tela.