Kohút , domáci chov

0.80

Kuhúty chované na domácej farme

váha kohútov je cca 3 kg vrátane drobkov

cena je  za 1oo g váhy

Krajina pôvodu : Slovenská republika

Popis

Kohút

Kura domáca je vyšľachtená z kury divej (Gallus gallus bankiva), ktorá pochádza z oblasti Indie alebo Juhovýchodnej Ázie, kde ich domestikácia prebiehala asi 4 000 rokov pred Kr. Z Indie sa zdomácnené kury dostali do Lýdie v západnej časti Malej Ázie a neskôr v 5. storočí pred Kr. aj do Grécka. V starovekom Egypte sú skrotené kury známe od obdobia 18. dynastie. Dostali sa tam zrejme zo Sýrie a Babylonu.

Kura domáca (lat. Gallus gallus domesticus; v poľnohospodárskej a chovateľskej praxi aj sliepka) je domestikovaný druh kurotvarých vtákov. Je jedným z najrozšírenejších domácich zvierat. V roku 2003 žilo v chovoch asi 24 miliárd jedincov tohto druhu. Samec sa volákohút (vykastrovaný kohút chovaný na mäso sa nazýva kapún), samica sliepka (v užšom zmysle) a mláďa kurča.

Kohút nepochybne sa každý stretol s týmto majestátnym tvorom, ktorý kraľuje bežnému domácemu chovnému dvoru. Kohúti sú hrdí členovia zvieracej osádky dvorov, fariem či usadlostí. Kohút je samec od kury, asi najbežnejšej hydiny u nás, ale aj vo svete. Kury sa do sveta dostali niekde z oblasti Ázie, presnejšie Vietnamu. Kohút, ako samec tohto druhu vo svete bežne nie je nejak extrémne prevažujúci nad počtom samičiek. Už je dané, že i pri znáške vajec sliepka vysedí takmer vždy znbačne viac kureniec ako kohútikov. Kury majú oveľa bohatšie využitie v priemysle, kohútikovia zas majú reprodukčnú úlohu, ale v niektorých častiach sveta sú práve oni finančným zaisťovačom ich majiteľov, a to v niektorých rôznych sférach, o ktorých si ešte samozrejme povieme. Musíme už v úvode ale pripomenúť, že pomenovanie samca „kohút“ je pre takmer všetku hrabavú hydinu. Rovnako pre kury, tak aj pre prepelice, alebo bažanty.

Rozlišujú sa rôznym zafarbením, hmotnosťou ale aj správaním. Hoci celkovo hydina disponuje naozaj malým mozgom, kohút vo svojej mozgovej kapacite uchováva mierne inteligentnejší rozum ako u sliepok. Dokáže rozhodovať, navigovať, útočiť, aj keď toto je skôr spôsobené vrodenou agresivitou. Spomenieme si na tomto webe aj široké a známe využitie kohútov na zápasy ale aj výstavy.