Jovis Glans BIO -VYPREDANÉ kompót zo zelených vlašských orechov 370ml

5.99

Glans Jovi –  kompót zo zelených vlašských orechov

Orech kráľovský alebo staršie orech vlašský (lat. Juglans regia – lat. Jovis glans /Jupiterove orechy/ a regia /kráľovský/)

Zloženie : Nakladaný BIO zelený orech v sladkom náleve, BIO cukor,voda, klinček, škorica, koriander.

Orech sa zbiera ešte zelený na sv.Jána  24.6. plus mínus pár dní. Orech nesmie mať ešte vyvinutú škrupinku. Nasleduje lúhovanie a premývanie  po dobu 10-14 dní.

„Nutno naznat, že efekt na lidský organismus je trošku problematický  Kromě juglonu – té aromatické a barvící látky-  potkáte v ořechu ještě spoustu tříslovin, antibakteriální a antibiotické látky  a docela vysoký obsah vitamínu C. Tradiční léčitelství snad ve všech státech Evropy a Blízkého a Středního východu  používá prostředky z ořeší na léčbu problematické pleti, padání vlasů, mykóz a nebo špatně hojících se zranění a vnitřně pak na zlepšení trávení, proti střevním potížím a proti případným parazitům. Takový stručný přehled je třeba zde.  Ořešák, včetně zelených ořechů, je nedílnou součástí tradiční ruské medicíny a tak v ruštině toho najdeme daleko více.  Kdo umí bukvy a nebo má šikovný překladač, tak se podívá sem.

Klasická farmakologie má rezervovanější názor – juglon není dostatečně prozkoumaný a  má potenciální mutagení efekt.  Proto  je brán jako mírně toxický a  léčiva s jeho obsahem  se užívají jen zevně. Na druhou stranu juglon in vitro umí apoptózu, totiž zničit buňku bez nekrotických procesů. A tak je jednou z látek, která má potenciál léčit rakovinu. Článek v češtině – TU .

Juglon je rozhodně jedovatý pro spoustu ostatních rostlin. Ostatně je klasickým případem alelopatie –  chemické války mezi rostlinami. Proto v okolí ořešáku spousta rostlin neroste a proto se ořešákové listí v kompostu špatně rozkládá.“

Túto špecialitu používajú špičkový kuchári v reštauráciách

www.culinarium.sk  a  www.ladegustation.cz

objem : 370 ml

hmotnosť obsahu : 410g

hmotnosť pevného podielu : 210g

krajina pôvodu : Česká republika, vyrobené na farme

Nie je na sklade

Popis

Orechy plodnosti

Ořešák je veľmi starý strom. Podľa legendy sa orechmi živili bohovia, keď chodili po zemi. Odtiaľ tiež názov Jugians alebo jovis glans, čo značí Jupiterov orech. Iný výklad hovorí, že ořešák bol v staroveku symbolom plodnosti. V starom Grécku bol tvar orechu prirovnávaný k žaluďu Jupiterovho prirodzení a zo spojenia glans jovis, Jupiterov žaluď, vzniklo slovo ju-glans, ktoré sa stalo predlohou rodového mena Jugians.

Čo všetko sa zbiera zo stromu?

Listy bez zeler sa zbierajú v júni a rýchlo sa sušia v tenkých vrstvách v silnom prievane teplotou nepresahujúcou 40 ° C. Pomalým sušením droga hnedne a znehodnocuje sa. V júni sa tiež zbierajú nezrelé plody.

Zelená časť oplodia sa zbiera v júli a auguste krátko pred dozretím a sušia sa podobne ako list. Správne usušené oplodie má čiernohnedú farbu a je špongiovité konzistencie.

Liečivé účinky orechu

Droga sa užíva pri chronických črevných kataroch, proti hnačke, znižuje hladinu cukru v krvi a zastavuje krvácanie. Je vynikajúcim prostriedkom proti zápalom, počnúc škrobmi obsiahnutými v jačmeni zrnom, cez zápaly sliznice úst, žalúdočnej sliznice až po podráždenú črevnej sliznici. Pôsobí protibakteriálne. Základné aplikačné formou je nálev. Pri pravidelnej konzumácii niekoľkých orechov 6x týždenne klesá riziko infarktu myokardu o 50%.

Do kúpeľov pri svrbivých ekzémoch, omrzlinách a posilňujúcim kúpeľom sa užíva odvar. Rovnaké použitie má i pri rôznych zle sa hojacich, hnisajúcich ranách, na zlepšenie nečistej pleti u pubertálnej mládeže a pri hemoroidoch, kde ho možno doplniť ešte dubovou kôrou.

Droga nemá žiadne vedľajšie účinky ani kontraindikácie. Napriek tomu sa podľa Európskej nadácie pre fytoterapiu a organizácie ESCOP uvádza, že oplodie vlašského orecha obsahuje juglon, ktorý má mutagénne a karcinogénne účinky. Do akej miery sa toto potvrdí, ukáže budúcnosť.

Kozmetické prípravky z orecha

V kozmetike sa využíva farbiacich vlastností látky zvanej juglon. Výťažok sa pridáva do opaľovacích krémov a olejov alebo sa ním farbí vlasy na dosiahnutie krásnych hnedých odtieňov. S úspechom sa tiež používa proti vypadávaniu vlasov.

Využitie vlašských orechov

V kuchyni sa využívajú vlašské orechy obzvlášť vo vegetariánskej strave, pretože ich výživná hodnota presahuje výživnú hodnotu hovädzieho mäsa.