Príbeh“ Umami “ alebo “ Dobré, Čisté a Férové potraviny, potraviny s príbehom „.

umami tanier

Rozlišujeme päť základných chutí: sladkú, kyslú, horkú, slanú a umami.

Umami je piata chuť alebo pochúťka, delikatesa a lahôdka.

V mojom živote som sa stretával s jedlom od narodenia, ako každý z nás. Bez jedla by som samozrejme neprežil. Vďaka jedlu žijeme a zároveň nás jedlo zabíja. Výroky „Všetkého s mierou“ alebo  jedzme menej ale kvalitnejšie vyvracia teóriu mudrlantov že “ to je drahé „.  Od malička som si obľúbil rôzne jedlá, potraviny a rôzne chute. Keď som dostal na niečo dobré chuť, na cenu som nepozeral…..doprial som si aspoň kúsok. Na vysokej škole som sa začal venovať vrcholovému športu – horolezectvu a skialpinizmu. Na expedíciach, pobytoch na ľadovcoch vo veľkých výškach som pochopil aký obrovský vplyv má práve dokonalá, pestrá chuťovo vyvážená strava na regeneráciu organizmu, psychiku  a následne aj dopad na športový výkon. Delikatesa, lahôdka, pochúťka = umami, či to bola domáca slanina, klobáska, kyslá uhorka alebo sardelové očko,  dokázala uspokojiť chuťové bunky a ukľudniť myseľ. Takáto vysnívaná potravina a jej identická chuť musela spľňať tie najprísnejšie kritéria. Nemohla to byť chuť fádna- nevýrazná…..práve naopak…..musela to byť chuť UMAMI ako chutila doma u mamy. Práve takéto informácie o potravine sa nám ukladajú v mozgu….do pamäte ….od malička, neraz o nich ani nevieme. Každý z nás odpovie na otázku “ a kde ti najviac chutí to či ono “   no predsa u mamy.

Potraviny som testoval sám na sebe. Pri cestovaní som objavoval rôzne nové potraviny a ich originálne chute. Neskôr som po objavených chutiach túžil a smútil, že ich nemôžem len tak znovu ochutnať.

V roku 2012 som v Taliansku objavil medzinárodné hnutie Slow Food   a myšlienky dobrých,  čistých a férových potravín ma oslovili natoľko, že som sa rozhodol založiť zastúpenie medzinárodného hnutia Slow Food v Tatrách a tak vzniklo konvívium Slow Food Tatry. Pre tých, ktorí o tomto hnutí ešte nepočuli, doporučujem navštíviť stránky hnutia Slow Food International alebo asi 1500 konvívii v 160 tich krajinách sveta.

Prostredníctvom spoločnosťí  Ako chutí vidiek , s.r.o.  a Umami, s.r.o.  sme založili internetový obchod so zdravou výživou v Poprade kde sa snažíme naše potraviny priblížiť ku zákazníkovi.

Potraviny a produkty v tomto obchode sú starostlivo vyberané aby spľňali hlavne moje kritéria náročnosti  na kvalitu ( dobré, čisté a férové), spôsob výroby či produkcie ( autentické a remeselné potraviny ) a  následne na chute, ktoré sú podľa mňa unikátne alebo dokonalé.

Kontakt