MED medovicovo-nektárový, lesné lúky 950g, RAW

18.00

Tatranský medovicovo-nektárový horský MED 0,7 l / 950 g

pochádza zo včelnice z Tatranského národného parku v nadmorskej výške 864 m.n.m.

Produkt včelárskej rodiny Ivana & Martin Bašista, I.Stodolu 46, Kežmarok

Dátum zberu : 8/2023

Dátum minimálnej trvanlivosti do: 08/2025

Krajina pôvodu : Slovenská republika, Tatranský národný park

HORSKÝ VÝROBOK, RAW

Katalógové číslo: 2015001 Kategórie: , , ,

Popis

Tatranský MED je horským produktom včely medonosnej.

Zmiešaný medovicovo-nektárový pochádza z lesov, lesných lúk a údolí Tatranského národného parku. V čase, keď ho včielky prinášajú do úľov začína v lese znáška z medovice, ale súčasne ešte kvitnú aj rôzne druhy lesných kvetov. Preto je tento med včielkami pomiešaný z rôznych druhov rastlín. Najčastejšie ide o medovicu jedľovú, smrekovú alebo z listnatých stromov a nektár z kvetov malín, černíc, lipy. Farba tohto medu je už tmavšia ako pri kvetovom mede. Medovicový a zmiešaný lesný med má v porovnaní so skupinou kvetových medov tmavšiu – červenohnedú, tmavohnedú, niekedy až čiernu farbu z ľahkým odtieňom zelenej.

Na 1 kg medu je potrebných 2560 včiel, ktoré nalietajú 400.547 km a navštívia 4.000.000 rastlín.

Vzácnym ho robí aj jeho nedostupnosť a obrovská závislosť od prírodných podmienok a počasia. Medovicového medu je najmenej zo všetkých medov. Často ho vykupujú Nemci, ale aj napríklad Arabi, pre veľkú popularitu. Hlavnou odlišnosťou medovice od ostatných medov, čo sa týka zloženia, je nadmerný obsah minerálov a vitamínov. Ľudovo povedané – jedna kávová lyžička medovicového medu obsahuje toľko minerálov a živín, koľko sa skrýva v 2-4 lyžičkách bledého medu.

Včela zbiera nektár alebo medovicu. Med je zmes cukrov (fruktóza 38 %, glukóza, 31 %, sacharóza 1 % a iné sacharidy 9 %), vody, a iných zložiek. Okrem toho obsahuje aj organické kyseliny – jablčnú, vínnu, citrónovú, aminokyseliny (prolin, kyselinu glukonovú, lyzín), enzýmy (glukozooxidáza, diastáza, invertáza), vitamíny C a B, veľké množstvo minerálnych látok draslík, vápnik, sodík, horčík, železo, meď, kobalt, zinok, jód, fluór a hormóny (acetylcholín, noradrenalín, adrenalín)

Med sa používa aj ako zdroj okamžite využiteľnej energie (rýchlo sa vstrebáva a zlepšuje biologickú dostupnosť látok) alebo na posilnenie imunitného systému, či pri udržaní dobrej duševnej kondície – potláča napätie, zmierňuje nervozitu, nechutenstvo.

Prirodzenou vlastnosťou medu je kryštalizácia, ktorá je známkou jeho pravosti.

Existuje viacero druhov medov.  Repkový, kvetový (obsahuje najviac peľu, preto nie je vhodný pre alergikov), agátový, lipový.  Medovicovo – horský, ktorý neobsahuje peľ je vhodný pre alergikov a obsah minerálov a vitamínov je v ňom najvyšší.

Ďalšie informácie

Hmotnosť 1 g